A+ R A-

تدابير تشويقي براي صادرات در قانون مالياتهاي مستقيم

اعطاي معافيت‌هاي مالياتي يکي از ابزارهاي کارآمد و موثر براي اجراي سياست هاي مالياتي در خصوص تخصيص بهينه منابع وتحقق عدالت اجتماعي است که، حمايت از توليد و سرمايه گذاري ، رشد و توسعه ، و... در عرصه اقتصاد و عامل شکوفايي آن را در پي داشته است.
با توجه به موارد فوق الذکر،درقانون ماليات هاي مستقيم نيز براي مقوله ي اعطاي معافيت‌هاي مالياتي اهميت خاصي لحاظ شده است. نظر به اينکه وجود و تخصيص برخي از معافيت هاي غير هدفمند و غيرشفاف در قانون پيشين ، تبعاتي همچون ايجاد زمينه ي تخلفات ، تبعيض ها و فرارهاي مالياتي را به دنبال داشته است، دولت با استفاده از تجربيات گذشته ،بررسي ها و تحقيقات علمي کارشناسان اقتصادي خبره ،پس از شناخت اينگونه نقايص در قانون ،در اصلاحيه ي قانون ماليات هاي مستقيم (که از ابتداي سالجاري به اجرا درآمده است) با تعيين و اعطاي تخفيف ها و معافيت هاي مالياتي هدفمند، زمينه ي انتقال سرمايه ها به نقاط محروم کشور، توسعه فضاي کسب و کار، رونق توليد و صادرات و سياست هاي خروج از رکود را فراهم نموده است.
از ديگر سوي ،در قانون کنوني ماليات هاي مستقيم از طريق ايجاد تغييرات در معافيت ها و مشوق هاي مالياتي غير هدفمند و ناکارآمد و حذف حمايت هاي تبعيض آميز، باعث بهبود نظام انگيزشي شده است و زمينه مساعد اصلاح نظام مالياتي و افزايش فضاي رقابتي در اقتصاد را فراهم ساخته وکه اجراي دقيق قانون در نهايت منجر به تحقق هر چه بيشتر عدالت مالياتي خواهد شد .
در اين راستا به عنوان نمونه اي از تدابير درنظر گرفته شده در قانون مزبور که باعث تشويق صادرات خدمات و کالاهاي غير نفتي و جلوگيري از صادرات مواد خام و... خواهد شد مي توان به ماده 141 قانون ماليات هاي مستقيم اشاره نمود.
براساس ماده141 قانون ماليات هاي مستقيم ، صد در صد درآمد حاصل از صادرات خدمات وکالاهاي غير نفتي و محصولات بخش کشاورزي با نرخ صفر مي گردد. و همچنين براي جلوگيري از صادرات موادخام تنها 20درصد درآمد حاصل از صادرات موادخام مشمول ماليات با نرخ صفر شده است. با تدوين اين ماده تشويقي، انتظار مي رود در آينده شاهد بهره برداري بيشتر از ظرفيت هاي داخلي در زمينه ارائه خدمات مشاوره اي و ظرفيت هاي بالقوه صادراتي و جلوگيري از خام فروشي در کشور باشيم.

آمار بازدیدکنندگان سایت

287734
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
246
640
886
283303
13741
13650
287734

آی‌پی شما: 54.211.0.142
امروز: دوشنبه، 07 فروردين 1396 - ساعت: 15:01:14