A+ R A-

مطالعه اي تطبيقي از تاثير ماليات بر ارزش افزوده بر صنعت گردشگري در کشورهاي توسعه يافته

ماليات بر ارزش افزوده آثار و تبعات بي شماري را مي تواند بر اقتصاد کشور ايفا کند که از آن جمله مي توان به اصلاح الگوي مصرف اشاره‌کرد. در کشور ما نظام ماليات بر ارزش افزوده با توجه به مزيت ها و ويژگي‌هايي که از آن برخوردار بوده است، موفق شده سهم قابل ملاحظه اي از منابع درآمدي دولت را تامين کند. البته اهميت اين نوع ماليات فقط محدود به تامين منابع درآمدي دولت نبوده، بلکه از آنجايي که اساسا اين ماليات بر پايه مصرف اخذ و وصول مي شود مي تواند تاثير فوق العاده اي بر اصلاح الگوي مصرف هم داشته باشد. ماليات برارزش افزوده، روش و تفکري است که چند ‌دهه از تجربه‌ مثبت آن در ساير کشورها گذشته و مورد تأکيد بيشتر صاحب‌نظران است. اين ماليات در بسياري از کشورها ضمن تامين بيشتر عدالت‌ اجتماعي نسبت به ساير ماليات‌ها و بدون از بين‌بردن انگيزه‌ سرمايه‌گذاري و توليد، به‌عنوان منبع درآمد جديدي براي افزايش درآمدهاي دولت به‌کار برده شده است.

ماليات بر ارزش افزوده در بريتانيا در ژانويه سال 2011 به بالاترين ميزان خود رسيد و از سوي دولت ائتلاف ملي اين کشور از 5/17 درصد به 20 درصد افزايش يافت تا 13 ميليارد دلار اضافي براي جبران کسري بودجه اين کشور فراهم کند. اين تغيير بر کسب‌وکارهاي ثبت‌شده که کالا يا خدمات خود را با نرخ استانداردي خريد و فروش مي‌کنند، اعمال شد.

کاهش بهاي نفت در سال 2015 اقتصاد کشورهاي نفتي را با مشکلات فراواني روبه‌رو کرده است و در نتيجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس تصميم گرفته‌اند کمربندهاي مخارج خود را سفت‌تر کنند و نگاهي به منابع درآمدي جايگزين بيندازند. امارات متحده عربي نيز در اين ميان، برنامه‌اي براي اجراي طرح ماليات بر ارزش افزوده را در دست دارد. اين ايده اگرچه مدت‌هاي زيادي و از سال 2007 مورد بحث بوده است اما پيشرفت کمي در اين زمينه حاصل شده، قرار است. اين کشور از ژانويه سال 2008 ماليات بر ارزش افزوده 5 درصدي را بر مصرف‌کنندگان خود اعمال کند اما برخي اقلام غذايي، سلامت و آموزش از اين جمع مستثني شده‌اند. پس از برچيده شدن يا کاهش يارانه‌هاي نفتي براي متعادل کردن بودجه، برخي از کسب و کارها در امارات اعلام کرده‌اند مجموعه ارزش افزوده‌اي که قرار است اعمال شود، به دغدغه‌اي براي آنان تبديل شده و باعث عدم رغبت خريداران از جمله گردشگران مي‌شود. اين نکته از آنجا اهميت دارد که امارات متحده عربي در ميان مقاصد عمده‌اي است که براي خريد در جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد و گردشگران زيادي را با اين هدف جذب خود مي‌کند و در توليد ناخالص داخلي اين کشور مشارکت مهمي دارند. به اعتقاد برخي کارشناسان، بزرگترين جاذبه آن صرف نظر از اين که دوبي شهري جهاني قلمداد مي‌شود، اقتصاد بدون مالياتي است که براي گردشگران و ساکنان مهاجر آن بسيار مهم است. تحميل اين ماليات بر ارزش افزوده اثر مهمي بر قدرت خريد ساکنان و گردشگران خواهد داشت. شرکت‌هاي ديگري نيز که با گردشگران سر و کار دارند، همين دغدغه را به دليل محدود شدن قدرت مخارج گردشگران مطرح مي‌کنند.

تجربه تانزانيا در اعمال ماليات بر ارزش افزوده بر خدمات گردشگري قابل‌توجه است. گردشگراني که به تانزانيا سفر مي‌کنند تا 25‌درصد بيش از آنچه که توسط کشورهاي شرق آفريقا تعيين شده است، هزينه مي‌پردازند. اين پرداخت به دليل ماليات بر ارزش افزوده‌اي است که بر بخش خدمات گردشگري اعمال مي‌شود. پيشتر اين کشور تنها 7 درصد بيشتر از کشورهاي منطقه ماليات‌هاي چندگانه دريافت مي‌کرد و حالا تحميل اين ارزش افزوده، اين صنعت 2 ميليارد دلاري را به خطر انداخته است. اين ميزان ارزش افزوده موجب شده سفر به تانزانيا نسبت به ساير کشورهاي منطقه مانند کنيا، آفريقاي‌جنوبي و بوتسوانا گران‌تر شود و در نتيجه مشکلاتي براي صنعت گردشگري اين کشور پيش بيايد. تورگردانان تانزانيا اخيرا در معرض 32 ماليات مختلف قرار گرفته‌اند که 12 مورد مربوط به کسب‌وکار و مجوزهاي قانوني، 11‌مورد ماليات‌هاي سالانه براي وسايل نقليه توريستي و ساير موارد مربوط به حقوق متفرقه هستند. پيش از اين دولت کنيا نيز در سال 2015 با تحميل ارزش افزوده به خدمات گردشگري در برآورد بودجه 2017-2016، نه‌تنها در نهايت مجبور شد حدود 1/ 44 ميليون دلار به اين صنعت تخصيص دهد، بلکه وادار شد چند مشوق را نيز ايجاد کند. از جمله اين مشوق‌ها مي‌توان به برداشتن ماليات بر ارزش افزوده پارک‌هاي ملي اشاره کرد.

تجربه کنيا که در مورد تانزانيا نيز در حال وقوع است به خطرات ناشي از تعيين ماليات ارزش افزوده بالا اشاره مي‌کند. اين کار مي‌تواند موجب انحراف دولت از هدف خود براي جذب 2ميليون گردشگر تا سال 2020 شود. بنا بر اين گزارش و در پي اجراي اين سياست توسط وزير گردشگري تانزانيا، ميزان گردشگران ورودي به اين کشور در سال 2015 حدود 40 هزار نفر کاهش يافت و از 14/ 1 ميليون نفر در سال 2014 به 10/ 1 ميليون نفر رسيد. اين کاهش تعداد گردشگران به منزله کاهش 70 ميليون دلار ارز براي اين کشور آفريقايي بود. تورگردانان تانزانيا، قرار است با دولت براي گسترده‌تر کردن پايه مالياتي و برخورد با تورگردانان غيرمجاز همکاري کنند. اين سياست بيشتر به علت وجود تورگردانان غيرمجاز که موجب کاهش درآمدهاي دولتي مي‌شود، اعمال شده است اما نتيجه آن بر تمام تورگردانان اثر مي‌گذارد. اين در حالي است که طبق گفته مقامات اين کشور، آفريقاي جنوبي که در سال گذشته بيش از 5/ 9 ميليون گردشگر را به خود جذب مي‌کرد، در سال‌هاي گذشته ماليات بر ارزش افزوده را لحاظ مي‌کرده اما تاثير منفي بر تعداد گردشگران آن نداشته است. ضمن اينکه طبق سياست‌هاي گردشگري ملي تانزانيا، اين کشور تنها گردشگران با درآمد بالا و تعداد نسبتا کمي را جذب مي‌کند.

آمار بازدیدکنندگان سایت

287747
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
259
640
899
283303
13754
13650
287747

آی‌پی شما: 54.211.0.142
امروز: دوشنبه، 07 فروردين 1396 - ساعت: 15:01:55