A+ R A-

نقش سامانه‌هاي فروش در شفاف‌سازي اقتصادي و مالياتي

با توجه به شرايط كنوني و اهميت بسيار زياد افزايش درآمدهاي غيرنفتي براي كشورمان، چاره اي جز تاكيد بر پاكيزه ترين درآمد در دسترس، يعني ماليات، به ويژه ماليات بر ارزش افزوده كه شفاف ترين آنهاست، باقي نمي ماند. و از آنجايي كه اجراي هرچه مثبت و موثرتر ماليات بر ارزش افزوده، عملا با استفاده از صندوق فروش توسط مشاغل ممكن خواهد بود، لذا توسعه ي اين سامانه بايد به عنوان يك ضرورت همگاني، به ويژه براي شمار كثيري از مشاغل خرده فروش سراسر كشور، تلقي گردد.
صندوق فروش عبارت است از رايانه اي که داراي نرم افزار فروشگاهي بوده و بمنظور ثبت اطلاعات خريد و فروش روزانه، نگهداري هزينه و موجودي کالا در يک واحد شغلي مورد استفاده قرار مي گيرد. لازم به توضيح است که هدف از بکارگيري سامانه فروش، مديريت خريد، فروش، هزينه و موجودي کالا توسط صاحبان مشاغل و صدور الکترونيکي فاکتور فروش مي باشد.
صندوق فروش انواع مختلفي دارد که هر حرفه، متناسب با نوع فعاليت خود و ميزان بودجه اش، مبادرت به انتخاب و خريد آن مي کند. بنابراين، به خوبي روشن است که صاحبان مشاغل مختلف با هر ميزان بودجه مي توانند به راحتي از اين وسيله ي ارزشمند استفاده کنند و کارهاي خود را با رونق بيشتري به پيش برده و از سردرگمي و خستگي در امور خود به نحو چشم‌گيري بکاهند.
صندوق هاي فروش مزيت‌ها و قابليت هاي بي‌شماري دارند، كه در ذيل به برخي از آنها اشاره مي شود:
الف) مزايا: صرفه جويي در وقت و هزينه ها، بالابردن دقت و نظم در کار، كاهش درصد اشتباه به پايين ترين حد ممکن، سرعت در پردازش محاسبات، شفافيت در ارايه ي خدمات.
ب) قابليتها: سازگاري ساختار آن با کاربران مختلف، دسترسي به گزارش هاي واقعي روزانه، امکان شناسايي اقلام پرمصرف و پرفروش، تناسب با دفاتر، نرم افزارها و سامانه هاي حسابداري.
شكي نيست كه خودكفايي و شكوفايي كشور از طريق بالابردن درآمدهاي غيرنفتي، كه ماليات يكي از عناصر مهم آن محسوب مي شود، خواست همه ي مسوولين كشور است. در اين ميان، نصب و همگاني شدن استفاده از صندوق هاي مكانيزه ي فروش، نه تنها گامي بلند در تحقق برنامه هاي دولت در تامين درامدهاي غيرنفتي است، بلكه خود به شفافيت در معاملات و دستيابي به عدالت مالياتي، كه همواره دغدغه ي مردم و مسوولين بوده است، نيز جامه ي عمل خواهد پوشاند.

آمار بازدیدکنندگان سایت

287741
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
253
640
893
283303
13748
13650
287741

آی‌پی شما: 54.211.0.142
امروز: دوشنبه، 07 فروردين 1396 - ساعت: 15:01:11