A+ R A-

بررسي تأثير ماليات بر ارزش افزوده در شفافيت اقتصادي

ماليات بر ارزش افزوده مالياتي است که در مراحل مختلف توليد و توزيع براساس درصـدي از ارزش افـــزوده کالاهــــاي تــــوليد شده و يـــا خدمات ارائه شده دريافت و سبب افزايش انگيزه سرمايه گذاري مي‌شود. اجراي اين قانون موجب ايجاد عدالت در پرداخت ماليات خواهد شد. در زمان رشد و شکوفايي اقتصاد به دليل اين که اين ماليات بر کالاها و خدمات اعمال مي‌شود، باعث مي‌شود مقدار وصولي اين منبع افزايش پيدا کند. همچنين هنگام رکود اقتصادي و کاهش ميزان توليد، مقدار وصولي ماليات بر ارزش افزوده هم کم خواهد شد. ماليات بر ارزش افزوده سبب امور مثبتي چون نظم جريان معاملات و مبادلات کالاها، قابليت استناد و کنترل شدن و تصميم گيري‌هاي سنجيده در امور اقتصادي مي‌شود. دو دسته از افراد با اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده متضرر خواهند شد: افرادي که پنهاني واسطه‌گري مي‌کنند و افرادي که بدون تلاش در توليد شريک هستند و بدون هيچگونه تعهدي در مقابل مصرف کنندگان، در مسير توليد تا مصرف قرار مي‌گيرند و با خريد و فروش‌هاي مداوم موجب عدم شفافيت و تنش در بازار مي‌شوند. دليل اين امر هم اين است که طبق قانون ماليات بر ارزش افزوده، مسير تهيه تا توزيع کالاها شفاف مي‌شود و افرادي که در مسير توليد تا مصرف قرارگرفته‌اند شناسايي و مطابق قانون ماليات از آن ها مطالبه مي شود. گروه ديگر متضرر از اين قانون، قاچاقچيان کالامي باشند. قانون ماليات بر ارزش افزوده منفعت صادرکنندگان کالا را تأمين مي‌کند و به نفع ايشان است.
از آثار اقتصادي ماليات بر ارزش افزوده مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
- تأثير بر تورم:
ماليات بر ارزش افزوده سبب کاهش فرار مالياتي و افزايش درآمدهاي مالياتي دولت مي‌شود و تا جايي که ممکن است سبب کاهش تورم شود.
- تأثير بر توزيع درآمد:
اين موضوع بستگي به اين دارد که "قيمت کالاها و خدمات چگونه نسبت به حذف يک ماليات و وضع ماليات بر روي کالاي ديگر واکنش نشان مي‌دهند". در بيسشتر موارد اين تضمين وجود ندارد که "قيمت‌ها با تغيير ماليات به همان نسبت تغيير کنند". چگونگي استفاده از درآمد توسط دولت و شرايط پولي کشور،‌ موجب تحت تأثير قرار گرفتن رفتار قيمت‌ها مي‌شود و اين امر بر توزيع درآمد واقعي تاثيرگذار است. 

- تأثير بر رشد اقتصادي:
اين که کشورهاي در حال توسعه به جاي اتکا به بازارهاي داخلي بازارهاي خارجي را مورد نظر داشته باشند بسيار حائز اهميت است. و اين امر رشد و بالندگي اقتصادي را به ارمغان خواهد آورد. در اين خصوص يکي از اقداماتي که مي‌توان انجام داد اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده مي‌باشد. اجراي مؤثر ومطلوب ماليات بر ارزش افزوده در نظام مالياتي ايران سبب کنترل حلقه‌هاي زنجيره مبادله‌هاي اقتصادي مي‌شود. اين مهم زمينه ساز تحول در بخش ماليات بر درآمد خواهد شد. ماليات بر ارزش افزوده به دليل ساده سازي، بي طرفي و کارايي سبب شفافيت اقتصادي مي‌شود.

آمار بازدیدکنندگان سایت

287740
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
252
640
892
283303
13747
13650
287740

آی‌پی شما: 54.211.0.142
امروز: دوشنبه، 07 فروردين 1396 - ساعت: 15:01:03